Szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach innowacji Ratownicy z Czwórki . Szkolenie prowadziła pani dr Ada Holak - ratownik medyczny, wykładowca w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie.

Szkolenie miało formę warsztatową, na którym nauczyciele z wykorzystaniem fantomów i rekwizytów ćwiczyli w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy osobom w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia w szczególności dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym.

Ćwiczenia obejmowały udzielanie pierwszej pomocy – jak prawidłowo wykonać RKO; w jaki sposób zastosować defibrylatory AED; jak postąpić w stanach nagłych: zakrztuszenia, zawał serca, udar mózgu; w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, gdy wystąpią drgawki, omdlenia, ostra reakcja alergiczna, krwawienia z nosa, urazy kostno – stawowe, odmrożenia lub poparzenia.

Nauczycielom przekazano dużo praktycznej wiedzy, a przyjazna atmosfera w trakcie szkolenia, na którą niewątpliwie miała wpływ prowadząca - pozwoliła uczestnikom na duże zaangażowanie w ćwiczenia i zadawanie nurtujących pytań, na które udzielono wyczerpujących odpowiedzi.

Pamiętajmy! Reagujmy i nie bądźmy obojętni – pierwsza pomoc przedmedyczna zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia 3 – krotnie.